Nature Dergisinin Seçtiği 2015’in En Beğenilen Bilim Fotoğrafları


ASA’ya ait New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının çektiği Plüton görüntüleri, kuşkusuz geçtiğimiz yılın en çok sevilen bilim fotoğrafı oldu. NASA, Güneş Sistemi’nin en uç noktasından getirdiği bu fotoğrafla tüm dünyanın ilgisini topladı. Ne güzeldir ki bilimle ilgili güzel fotoğraflar sadece NASA’nın uzay fotoğrafları ile sınırlı değil. Dünyaca ünlü Nature dergisinin seçtiği 2015 yılının en beğenilen bilim fotografları ile karşınızdayız. Benzersiz bir yolculuğa hazır mısınız?

Koza Bitinin Kafası

Bir koza biti (Anthonomus grandis) kafasının bu ayrıntılı görseli, 2015 yılı Welcome Görüntü Ödülleri’nde dereceye giren fotoğraflardan biri oldu. Boyu milimetreyle ölçülen koza bitinin kafası bir tarama elektron mikroskobu kullanılarak,Daniel Kariko tarafından görüntülendi.

Bulutsu Manzara

2015 yılı Nisan ayında Şili’de bulunan Calbuco yanardağında patlama gerçekleşti. Bu fotoğraf, araştırma görevlisi Ffion Cleverley tarafından Puerto Montt kentinde çekildi.
Komşu şehirler de dahil, yaklaşık bin 500 kişinin tahliyesiyle sonuçlanan patlama multihued fotoğraf tekniği ile görüntülendi.

Sürüngenlerin Savaşı

Yaban hayatı fotoğrafçısı Andrey Gudkov’un objektifinden Komodo ejderlerinin kavgası. Komodo ejderi, Endonezya’da yaşayan ve dünyanın en büyük kertenkelesi olarak bilinen bir sürüngen türüdür. 3 metreyi aşan boyu ve beslenme konusunda seçici olmaması özellikleriyle bilinen Komodo ejderi, nesli tükenmekte olan hayvanlardan biridir.

Cildin Derinliği

İnsan vücuduna ait bu disko-haritanın görevi tüm organlarda en çok bulunan kimyasalları ve mikropları kataloglamak. İki sağlıklı gönüllü ile gerçekleştirilen haritalandırma sayesinde deri üzerinde 400’den fazla yer işaretlendi. Bu süreçte gönüllüler üç gün boyunca suyla temas ettirilmedi.

Yıldırım Çarpması

Yıldırım çarpması hepimiz için oldukça korkutucu ve tehlikelidir. Ancak Florida’da bulunan Ulusal Yıldırım Araştırma ve Test merkezinde durumlar farklı. Bu merkezdeki bir ekibin çalışma alanı, roket tarafından tetiklenen fırtınaları araştırmak. Uzun pozlama tekniğiyle alınan görüntü, araştırmacılar tarafından tetiklenen bir yıldırım olayında fotoğraflandı.

Süpersonik Çıkış

Ses hızında hareket eden bir Amerikan jeti tarafından oluşturulan şok dalgalarının görüntüsü, Mojave Çölü’nde, daha yukarıda bulunan başka bir uçaktan çekildi. NASA araştırmacıları, farklı yoğunlukta hava yoluyla geçen jetin ışık değişikliklerini yakalamak için 19. yüzyılda August Toepler tarafından geliştirilen ve Shlieren fotografçılığı denilen bir teknik kullandılar.

Macellan Sihiri

Samanyolu Galaksisi’nde bulunan ve ESA’ya (Avrupa Uzay Ajansı) ait olan Planc uydusu, birbirine oldukça yakın iki gökadanın görüntüsünü kaydetmeyi başardı. Büyük Macellan Bulutu (ortadaki koyu renkli noktalar) ve Küçük Macellan Bulutu’na (sol alt) ait bu görüntüler, mikrodalga ve alt milimetre dalga boylarında yakalanan veriler kullanılarak alındı.

Ürkütücü Dilim

Bu ürküten kafatası şeklinde nesneler aslında papirüs bitkisi (Cyperus papyrus). Bitkinin dokular aracılığıyla, sıvıları taşımak için kullandığı “damar demetleri”nden alınan kesit, David Maitland tarafından 200 kat büyütülerek fotoğraflanabildi.

Virus Yayılması

Tomas Ekeberg, Acanthamoeba enfeksiyonuna ait büyük bir virüsün 3 boyutlu yapısını üretmek için, virüsün yüzlerce kare 2 boyutlu görüntüsünü aldı. Bu çekimi gerçekleştirmek için kullanılan elektron lazerleri kristalleşmeye yol açınca bu mükemmel görüntü ortaya çıktı.

Uzay Baloncuğu

Fotograftaki bu hayaletimsi şey aslında sönmek üzere olan bir yıldız. Şili’de çok büyük bir teleskop tarafından yakalanan bu görüntü, Güneyli Baykuş Nebulası’nda (Southern Owl Nebula) ölen yıldızın hafifçe parlayan kalıntıları.

Selam Plüton!

NASA’nın Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı tarafından görüntülenen cüce gezegenimiz Plüton. Bu görsel, uzay aracının çektiği yüzlerce fotoğraf arasında silueti en düzgün ve görüntü zenginliği açısından en iyi olanı. Sizce de soğuk ama tuhaf bir şekilde Dünya’ya benzemiyor mu?

Marslı Akışlar

Gezegen bilimciler bir süredir farklı yollarla Mars’ta su bulunduğunu onayladılar. Şimdiye kadar yüzeyde bulunan tuzlu sıvılar oldukça güçlü kanıtlar. Ancak burada görünen koyu çizgiler bilim dünyası için özellikle heyecan verici. Mars, Garni kraterindeki bu görüntü, NASA’nın yüksek çözünürlüklü görüntüleme bilimi deneyi sayesinde alındı ve Mars’ta su bulunduğu tüm otoriteler tarafından onaylanmış oldu.

Doğanın İpek Çarşafları

Macaristan’ın Balatonfokajar bölgesinde bulunan uçsuz bucaksiz çayırlar, örümceklerin ördüğü muhteşem ağlarla kaplanmış. Çarpıcı ve benzersiz bu fotoğraf, araştırmacı Barbara Izdebska’ya ait.

Bu içeriğe bir tepki ver

Kızdım! Kızdım!
0
Kızdım!
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğendim! Beğendim!
2
Beğendim!
Komik Komik
0
Komik
Oha! Oha!
0
Oha!
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Yuh! Yuh!
0
Yuh!
Şirin Şirin
0
Şirin

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz

Giriş yapayım

Aşağıda istenilen bilgileri doldurayım.

Don't have an account?
Üye olayım

Şifremi hatırlayayım

Aşağıda istenilen bilgileri doldurayım.

Back to
Giriş yapayım

Üye olayım

Aşağıda istenilen bilgileri doldurayım.

Back to
Giriş yapayım
Choose A Format
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi.
Açık Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi.
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme.
İçerik
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin.
Liste
Bir içerikle ilgili birden fazla materyali (Video, görsel vb) sırayla listeleyebilirsiniz.
Güncellenebilir Liste
Güncellenebilir Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo ve Vine gibi farklı videoları paylaşabilirsiniz.
Gif
GIF format